Cięcie strumieniem wody, nazywane technologią „waterjet”, wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Technika opiera się na przecinaniu, obróbce lub czyszczeniu różnych materiałów z wykorzystaniem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Cięcie strumieniem wody niesie ze sobą wiele korzyści. Technika waterjet umożliwia obróbkę zarówno miękkich, jak i twardych materiałów, takich jak, tytan. Technologia jest nie tylko precyzyjna, ale pozwala także na zaoszczędzenie czasu, który w przypadku wykorzystania innej metody należałoby poświęcić na poprawki bądź dalszą obróbkę.
Wykorzystanie cięcie strumieniem wody sprawia, że krawędź detali jest równa i gładka. Kolejną zaletą technologii cięcia wodą jest brak negatywnego wpływu na środowisko, w trakcie procesu nie produkuje się szkodliwych dla środowiska odpadów. Cięcie strumieniem wody umożliwia także obróbkę niezwykle kruchych materiałów, takich ceramika czy szkło. Zapewnia dokładność cięcia i pozwala na tworzenie elementów o skomplikowanych kształtach i wzorach.

Zalety cięcie strumieniem wody. Po pierwsze, ekologiczność. Cięcie strumieniem wody jest procesem czystym ekologicznie. Wykorzystuje się do niej jedynie wodę i ścierniwo. Odpady gromadzące się na dnie zbiornika można traktować jak gruz i wywozić na zwykłe wysypiska. Podczas cięcie strumieniem wody nie tworzymy szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin, co ma miejsce w przypadku standardowych metod cięcia przy użyciu lasera lub plazmy. Druga zaleta to niska temperatura cięcia. Cięcie strumieniem wody odbywa się w temperaturze 40 stopni dzięki czemu materiał nie traci swoich właściwości.
Maksymalna precyzja cięcie strumieniem wody sprawia, że wszelkie powstające w czasie procesu naprężenia są minimalizowane i nie stanowią przeszkody. Charakterystyczne dla technologii WaterJet jest również cięcie bez przygotowania wcześniej otworu standardowego, co przyczynia się do ekonomicznego wykorzystania tworzywa. Ostatnią ważną zaletą są koszty cięcie strumieniem wody. WaterJet zapewnia ogromną wydajność, dzięki czemu koszty zaczynają zwracać się po krótkim czasie.
Cięcie strumieniem wody jest technologią innowacyjną. Dzięki pomocy ścierniwa umożliwia ono obróbkę wszystkich materiałów inżynierskich, z wyłączeniem diamentu. Wycinarka CNC, czyli maszyna wykorzystywana do cięcie strumieniem wody wykorzystuje wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Strumień przechodzi przez dyszę wodną i zasysa ścierniwo do komory miksującej. Stamtąd dostaje się do dyszy hydro-ściernej i ulega uformowaniu. Dzięki bardzo wysokiej prędkości strumienia cięcie strumieniem wody jest wyjątkowo precyzyjne i pozwala na wycinane nawet wyjątkowo skomplikowanych kształtów.
Cięcie strumieniem wody nie wykorzystuje wysokiej temperatury dzięki czemu niemalże całkowicie redukujemy ryzyko mechanicznego uszkodzenia obrabianego materiału. Przy zastosowaniu przemysłowym cięcie wodą jest procesem całkowicie zautomatyzowanym. Wykorzystuje się w nim odpowiednie mechanizmy sterujące. Możliwe jest cięcie po kliku torach: prostym, kołowym, krzywoliniowym oraz w przestrzeni 3D. Cięcie strumieniem wody umożliwia także ukosowanie i żłobienie przedmiotów.